WALENCJA - to trzeba zobaczyc! (cz. 1)

Spędziliśmy w Walencji sześć cudownych dni pełnych słońca. Gwarantuję, że w tym mieście nikt nie będzie się nudzić. Położenie Walencji, jej niezwykła, zróżnicowana architektura oraz liczne atrakcje powodują, że trudno choć na chwilę schować aparat fotograficzny na dno plecaka. Dziś chciałabym pokazać Wam miejsca (te bardziej i mniej znane), które moim zdaniem warto zobaczyć. 

KATEDRA
To barokowe arcydzieło architektury przyciąga do Walencji turystów ze wszystkich stron świata. Zachwyt budzą ozdobne portale, pełen przepychu ołtarz, ośmioboczna wieża El Miguelete, ale największą sławę walencka katedra zawdzięcza legendzie o Świętym Graalu. Pośrodku ołtarza w kaplicy del Santo Caliza znajduje się agatowy kielich - istnieją przypuszczenia, że to Święty Graal w rzeczy samej. Choć trudno stwierdzić zasadność owego twierdzenia, chętnych zobaczyć słynny kielich nie brakuje.


Katedra w Walencji

El Miguelete

Tył katedry


PLAZA DE LA VIRGEN
Ten piękny plac sąsiaduje z trzema najbardziej charakterystycznymi budowlami w mieście - Katedrą, Wieżami Serrano i Bazyliką Matki Bożej Opuszczonych. Warta uwagi jest położona na samym środku fontanna, która przedstawia Neptuna w otoczeniu nagich kobiet.

Występy na Plaza de la Virgen

FontannaRATUSZ
Wszystkie budynki przy Plaza Ayuntamiento budzą podziw, jednak najwięcej uwagi przykuwa sam ratusz, który dał nazwę owemu trójkątnemu placowi. Fasadę zdobią rzeźby autorstwa Mariana Benlliure'a. Tutaj mieści się również Muzeum Historii Miasta. Turyści chętnie wychodzą również na ratuszowy balkon, skąd rozciąga się imponujący widok na cały plac. 

Budynek ratusza

Wnętrze

Na balkonie

PLAZA REDONDA
Wart zobaczenia jest również malutki plac targowy, nazywany przez miejscowych "dziurą" (el clot). Pośrodku znajduje się fontanna, a wokół niej bary, sklepiki z tkaninami oraz wyrobami pasmanteryjnymi.

Plaza Redonda

TORRES DE SERRANOS
Monumentalna brama wjazdowa znajduje się na granicy Starego Miasta i Ogrodów Turii. Ze szczytu rozciąga się panoramiczny widok na całą okolicę.

Torres de Serranos

Torres de Serranos

Widok na Ogrody Turii

ESTACION DEL NORTE (Dworzec Północny)
Dworzec Północny to przykład architektury modernistycznej. Ponad stuletni budynek to nie tylko zabytek, ale nadal funkcjonujący element infrastruktury, regularnie kursują z niego pociągi blisko- i dalekobieżne. Wewnątrz dworca znajdują się piękne mozaiki i zdobione kolumny.

Dworzec Północny

Dworzec Północny

Jedna z licznych mozaik

Wnętrze dworca

PLAZA DE TOROS
Arena w Walencji jest jedną z największych w całej Hiszpanii. Otwarta została w połowie XIX wieku i po dziś dzień odbywają się tutaj walki byków i inne imprezy masowe.

Plaza de Toros

Pomnik hiszpańskiego torreadora

MERCAT CENTRAL
Jedno z największych targowisk w Europie powstało w latach 1914 - 28. Halę targową w Walencji uznaje się perłę architektury modernistycznej. Kupić można tu wszystko, czego dusza zapragnie - od owoców morza i świeżych ryb, przez owoce i warzywa z całego świata po lokalne wyroby wędliniarskie i rzemiosło.

Mercat Central

Wnętrze hali targowej
W kolejnym wpisie druga część polecanych atrakcji. Zapraszam również do przejrzenia wpisu, w którym opisuję dzielnice Walencji :)

Komentarze

Zobacz również